Czynnik chłodniczy (odmiennie określany: chłodziwem, czynnik ziębniczym bądź ziębnikiem) to element termodynamiczny, jaki bierze udział w wymianie ciepła. Ma on wykorzystanie w handlu oraz usługach, ponieważ znajduje się m.in. w narzędziach chłodniczych, takich jak szafy, lady, witryny. Jeżeli więc masz sklep czy restaurację, z pewnością spotkałeś się już z tymże terminem. Niestety, czynniki chłodnicze nie są obojętne dla otoczenia ani własnego zdrowia, więc należałoby wiedzieć, jakie treści można wykorzystywać w narzędziach, natomiast jakie zostaną szybko wycofane.
Spis treści
Czynniki chłodnicze natomiast środowisko
Czynnik chłodniczy jest związkiem sztucznym czy mieszanką odpowiedzialną za zmianę ciepła między narzędziem chłodniczym, pompą ciepła natomiast środowiskiem. Identycznie jak krew w systemie – czynnik krąży w układzie chłodniczym, jakiego sercem jest zawsze sprężarka. W tenże sposób, w rezultacie sprężania oraz rozprężania, chłodziwo wykorzystuje czy wysyła ciepło. Niestety czynniki chłodnicze to treści, jakie w rezultacie niekontrolowanego wypływu stanowią niebezpieczeństwo dla otoczenia. Ich emisja przyczyna się do niszczenia powierzchni ozonowej, co w następstwie doprowadza do efektu globalnego. ocieplenia
Systematyka czynników chłodniczych oraz ich wartości
Generalnie rzecz ujmując za czynniki chłodnicze uznaje się związki chemiczne czy ich mieszanki (w formie płynnej) o wartościach termodynamicznych, umożliwiających stosować je w procesach zmiany ciepła w narzędziach chłodniczych. Dzięki termodynamicznym cechom, treści te w małych temperaturach oraz przy małym ciśnieniu wrzą oraz również pobierają z otoczenia ciepło, jakie potem podczas kondensowania jest usuwane na zewnątrz.