Czy wiesz, że to właśnie sianokiszonka stanowi jeden z najbardziej jakościowych rodzajów paszy dla krów? Okazuje się, że wartościowe jedzenie tego typu korzystnie wpływa na jakość mleka czy mięsa hodowanego bydła. Jak zrobić kiszonkę z siana na zimę? Proces ten nie jest trudny, ale wymaga odpowiednich akcesoriów.
Jak powstaje sianokiszonka?
Do zrobienia kiszonki z siana najlepiej sprawdzają się specjalne folie do sianokiszonki. Wystarczy przykryć nimi kopki świeżo skoszonej trawy, aby proces fermentacji zaczął być realizowany samoistnie.
Folia przepuszcza tylko niewielką ilość powietrza, a odpowiednie szczepy bakterii przyczyniają się do tzw. pocenia się siana. Dzięki temu sianokiszonka zachowuje najważniejsze wartości odżywcze dla bydła. Jest gotowa po około 6 tygodniach i spokojnie wystarcza, aby zaspokoić żywienie krów w okresie jesienno-zimowym.
Jak przechowywać sianokiszonkę?
Po zrobieniu kiszonki z siana ważne jest również przechowywanie tego produktu spożywczego dla bydła. Zaleca się, aby sianokiszonkę magazynować również w specjalnych foliach. Folie czy specjalne worki ułatwiają również transport gotowego siana z pola do składu. Takie przechowywanie pozwala również zabezpieczyć sianokiszonkę przed działaniem opadów deszczu czy zanieczyszczeniami. Chronią też sfermentowane siano przed zagrzybieniem oraz pleśnią, które mogłyby negatywnie wpływać na stan zdrowia karmionych zwierząt hodowlanych.