Zastosowanie otuliny ma duży wpływ na minimalizację ubytków w energii cieplnej CO. Warto uzupełnić instalacje domowe o odpowiednio wybrany system izolacji, który pomoże Ci ograniczyć wydatki na ogrzewanie oraz cieszyć się wysoce wydajną instalacją CO.
Najpopularniejsze metody izolacji instalacji CO
Wyróżnia się 4 główne metody izolacji. Pierwsza polega na wykorzystaniu pianki polietylenowej, idealnej do izolacji rur miedzianych. Świetnie znoszą temperatury od -50 do 140 stopni C, a ich dodatkową zaletą jest niska cena. Są też niewrażliwe na chemikalia, rozpuszczalniki, farby i lakiery.
Wełna mineralna (lub szklana) jest odporna na jeszcze wyższe temperatury – dochodzące do 250 stopni C (w przypadku wełny szklanej – nawet 500 stopni). Są rzadziej stosowane w instalacjach domowych, częściej w budynkach o profilu przemysłowym.
Styropian i wykonane z niego kształtki to rodzaj otulin dedykowanych do elementów odstających, połączeń, armatury. Styropian świetnie izoluje ciepło, jednak nie jest elastyczny, łatwo się kruszy oraz jest wrażliwy na chemikalia. Warto stosować go w instalacjach wysoce dopasowanych i zwartych.
Pianka kauczukowa to ostatni system otulin. Jest wysoce elastyczna oraz odporna na rozpuszczalniki, kleje i inne intensywne chemikalia. Jest też wysoce trwała oraz niewrażliwa na promieniowanie UV. Pod tym względem, przekracza możliwości otulin polietylenowych. Zakres temperatur, w których może pracować, to -80 do aż 95 stopni C.
Powyższe rozwiązania są łatwo dostępne w specjalistycznych sklepach stacjonarnych i internetowych; oprócz oferty marketów budowlanych polecamy także skorzystać z asortymentu polskiego dostawcy online: https://otulinyrur.pl/izolacja-termiczna-rur-co-pm-25.html.